פרס ישראל? רק לבעלי פנקס אדום!

היום הצליחו לעצבן אותי. כן, עצביי עשויים ברזל יצוק, אולם בנסיבות מסויימות אפילו הם מתרתחים. היום זה קרה.
 
הכיצד? בעל בלוג בתפוז פרסם רשימה מלומדת (שאף זכתה להופיע על המסך הראשי של תפוז), בה התרעם על כך, שעל חתני פרס ישראל ביום העצמאות הבעל"ט נמנית התזמורת האנדלוסית. עם זאת, חרה לו, שב- 2004 לימור לבנת, שרת החינוך והתרבות לשעבר, פעלה נגד הענקת פרס ישראל ל"אומן" יגאל תומרקין.
 
לעומת זאת, הוא הציג רשימת אנשים ראויים, שהפלא ופלא, כולם היו שייכים למחנה פוליטי מסויים מאוד. לעומת זאת, הקפיד הוא לציין חריגים מהמחנה האחר, ולפרט מדוע לא היו הם ראויים לקבל כל פרס.
 
קצפתי, רשפתי וזעפתי, ובחרון אפי הבוער כתבתי את התגובה המובאת להלן. הריני להביאה לעיונכם:
 
"אינני מבין על מה ההתרעמות.
 
"שלטון מפא"י עבר מן העולם, וכיום כבר לא מקבלים את הפרס רק אנשי שלומנו.

"פשוט משום מה, כל המועמדים שציינת כראויים לקבלת פרס ישראל שייכים למחנה פוליטי מאוד מסויים. מביניהם לא בדיוק הבנתי, על מה ולמה מגיע פרס ישראל ל"עיתונאי הדגול אורי אבנרי", הזכור לי בעיקר כעורכו של הצהובון האיום "העולם הזה", שהתחיל לדרדר את רמת התקשורת בישראל לשאול תחתיות. טוריו הם דמגוגיים וכתובים בתת-רמה של עברית. אותו עיתונאי דגול גם זכור כאחד היחידים בעולם שהתאבלו על מות עראפת, לו ניסה להקנות לגיטימציה באמצעות עיתונו, בו פרסם ראיון אוהד מאוד עם חלאת האדם. מעניין מה היינו אומרים, אם בגרמניה היו מעניקים פרס לחסיד נאמן של המנהיג הדגול א` היטלר.

"גם התרעמת על כך, שלימור לבנת פעלה נגד מתן פרס ישראל ליגאל תומרקין, שיש אשר יגדירוהו כאומן. עם כל הכבוד לתומרקין, ואין כבוד, הוא כלל אינו אומן גדול כל-כך. הדבר היחיד שגדול בו הוא פיו הגס באופן נוראי. אינני חושב, שמגיע לו שום פרס. הוא לא נכלל אפילו בדרג ב` של אומני ישראל, הגם שהוא בטוח שאומן כמותו טרם נולד. אני משוכנע, שלבנת הייתה נגועה במניעים זרים, אולם עדיין זה לא הופך את תומרקין לראוי לאיזשהו סוג של פרס על משהו שעשה בחייו.

"תתפלא, אבל במחנה השני יש לא מעט אנשים דגולים, שמעולם לא קיבלו את פרס ישראל. מוזר, שאת זה אתה מקבל בשלוות נפש".

 
במקור, נתתי כאן בטעות את אצ"ג כדוגמא, אולם פרח מזכרוני שהנ"ל אכן קיבל את הפרס בשנת 1957. עם זאת, אפשר ללא כל בעיה להעלות את דוגמת ד"ר אב"א אחימאיר – הוגה הדעות, חוקר הספרות הרוסית, מנהיג ברית הבריונים, אביה הרוחני של רעיון הפעולה האקטיבית נגד הבריטיים ובמידה רבה המבשר העיקרי של תקופת הקוממיות – שכמעט לא זכה להכרה מהממסד. הוא התקבל למערכת האנציקלופדיה העברית רק לאחר שידידו, פרופ` בנציון נתניהו, שהיה העורך, איים בהתפטרות, אם אחימאיר לא יוכנס למערכת.
 
להלן המשך תגובתי:
"דווקא עצבן אותך, ששמיר קיבל את הפרס. אותו שמיר היה מפקד הלח"י ואחד מלוחמי החירות של עם ישראל, הגם שלא הסכמת עם דרכו המדינית. לא הייתה לך בעיה, לעומת זאת, לציין את שמה של גולדה מאיר ללא שמות התואר המפוקפקים שהצמדת לשמיר. גולדה מאיר הייתה ראש הממשלה, שעקב מחדלים שלה, בין השאר, פרצה מלחמת יום-הכיפורים, לפי דו"ח אגרנט.

"התזמורת האנדלוסית בהחלט ראוייה לפרס, הגם שאינך נמנה על קהל מאזיניה. היא תרמה לקידום המוסיקה האנדלוסית בישראל ולהבאתה מדוכני הקסטות בתחנה המרכזית לאולמות הקונצרטים. אינך חייב לאהוב את סוג המוסיקה, אבל פועלה זה של התזמורת הינו חשוב ואין לזלזל בו. מדובר במוסיקה השורשית של חלק גדול מהישראלים, החיים מחוץ לגבולות רמת אביב ג`. בבית אבא הם לא שמעו מוצארט, אלא בדיוק את סוג המוסיקה שהאנדלוסית מנגנת.

"חבל לי, שגזענות וחוסר הערכה למי שאינו נושא פנקס אדום עדיין קיימים בישראל, ולא חלפו יחד עם חלוף שלטון מפא"י והרודנות ב- 1977".

 
אני חושב, שדעותיו הפוליטיות של אדם אינן שיקול רלוונטי להענקה או אי-הענקה של פרס ישראל לו, אלא רק כישוריו ותרומתו בתחום עליו מוענק לו הפרס. לצורך העניין, ניתן להחשיב כחריג אדם התומך במעשים, הנחשבים בעיני רוב כלא-הומניים, כדוגמת רצח המוני ופשעי מלחמה. לפיכך נסיונותיה של לבנת למנוע את הענקת הפרס לתומרקין לא ראויים עקב עירוב השיקול הפוליטי. עם זאת, לי קשה להעריך את תומרקין כאומן, ולכן לדעתי הוא אינו ראוי לפרס בכל מקרה.
 
אבקש מקוראיי להגיב על רשימתי זאת.

2 Responses to “פרס ישראל? רק לבעלי פנקס אדום!”

  1. ehud58 הגיב:

    פרס ישראל
    אני מסכים עמך לחלוטין. אבל אתה טועה בכך שרק בעלי פנקס אדום קיבלו את פרס ישראל לפני 1977. ואתה טועה בקביעה שאורי צבי גרינברג לא קיבל את פרס ישראל. אורי צבי גרינברג קיבל את פרס ישראל בשנת תשי"ז 1957. אני לא בקי בשייכותם של המדענים מקבלי הפרס אבל בין הסופרים והאמנים בשנים הראשונות אני מוצא את ש"י עגנון, יעקב כהן, יצחק למדן, נחמה ליבוביץ`, יעקב טלמון ואחרים שלא היו רשומים כחברי מפא"י. אז אנא תקן את טעותך.

  2. ofekm1 הגיב:

    צודק אתה בתיקונך
    אכן טעיתי בדבריי.

כתיבת תגובה


This is a blog At.CorKy.Net